GASTROSKOPIA
Gastroskopia jest badaniem pozwalającym lekarzowi na bezpośrednie oglądanie śluzówki żołądka, odźwiernika i dwunastnicy. Badanie przeprowadza się przy użyciu endoskopu-elastycznej rurki z kamerą wizyjną pozwalającą na przekazanie obrazu z wnętrza przewodu pokarmowego na monitor. Ważną zaletą endoskopu jest możliwość w toku jednego zabiegu zarówno ocenienia stanu śluzówki, jak i pobrania do dalszego badania niewielkiego wycinka tkanki budzącej podejrzenie zmian chorobowych.
CZAS BADANIA
Czas badania jest indywidualnie zmienny – przeciętnie wynosi około 5-10 minut.
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA DO BADANIA
- Na 8 godzin przed badaniem nie należy spożywać pokarmów.
- Na 4 godziny przed badaniem nie należy spożywać napojów, palić papierosów, żuć gumy.
- U pacjentów obciążonych ryzykiem, w tym u osób ze sztucznymi zastawkami serca, po przebytym zapaleniu wsierdzia, z protezą naczyniową lub ze znacznie obniżoną liczbą krwinek białych bezpośrednio przed badaniem może być niezbędne podanie antybiotyku. Decyzję o konieczności i sposobie podania antybiotyku podejmuje lekarz kierujący na badanie.
- Badanie nie może być wykonane bez pisemnej zgody pacjenta. Przed badaniem należy wyjąć protezy zębowe.
PRZEBIEG BADANIA
Przed wprowadzeniem endoskopu lekarz bądź pielęgniarka znieczula gardło poprzez użycie odpowiedniego środka znieczulającego w sprayu. Skupienie się na spokojnym, głębokim oddychaniu ułatwia złagodzenie nieprzyjemnych objawów (np. takich jak odbijanie) występujących podczas badania. Właściwy rytm oddechu sprawia, że badanie jest łatwiejsze do zniesienia dla pacjenta i pozwala lekarzowi na dokładniejsze zbadanie przewodu pokarmowego.
PO BADANIU
- Przez jedną godzinę po badaniu nie należy spożywać pokarmów i napojów oraz palić.
BADANIE W ZNIECZULENIU OGÓLNYM – ”ŚPIĘ I NIC NIE CZUJĘ”
- Badanie można również wykonać w znieczuleniu analgosadacja – jest to dożylne podanie leków z udziałem lekarza anestezjologa. Pacjent po podaniu środka usypiającego zasypia na czas badania, jest to płytkie, bardzo bezpieczne znieczulenie.
- Pokarmy i napoje należy spożywać dopiero od momentu wskazanego przez lekarza anestezjologa.
- Po znieczuleniu pacjent nie powinien prowadzić pojazdów mechanicznych przez minimum 5 godzin.
- Na badanie pacjent powinien zgłosić się z osobą towarzyszącą.