Rozmiar czcionki

MASAŻ

 

 

Forma mechanicznego oddziaływania na organizm człowieka wykorzystująca bodźce dawkowane za pomocą rąk masażysty lub specjalnymi aparatami, mające na celu wywołanie odczynu fizjologicznego w tkankach, narządach i układach. 

 

MASAŻ KLASYCZNY/LECZNICZY  

 

To przemyślane, uzasadnione anatomicznie i fizjologicznie posługiwanie się odpowiednimi technikami działającymi na organizm człowieka w celu uzyskania odpowiedniego efektu profilaktycznego i leczniczego w różnych stanach chorobowych. W trakcie wykonywania masażu masażysta wywiera pozytywny wpływ na psychikę człowieka oraz na układ krwionośny, chłonny i kostno-stawowy (w tym na mięśnie, stawy i ścięgna). Istnieje wiele technik tego masażu, wszystkie jednak polegają na stosowaniu systematycznych ruchów nacierania, głaskania, uciskania, ugniatania lub mocnego oklepywania skóry, mięśni i stawów.

Masaż leczniczy polega na rozluźnianiu mięśni oraz łagodzeniu napięcia psychicznego, co przynosi ulgę, uczucie odprężenia, usuwa bóle mięśni i stawów, koryguje wady postawy, przyśpiesza dochodzenie organizmu do pełnej sprawności, rozluźnia mięśnie i usuwa zakwasy, poprawia krążenie, likwiduje bóle głowy, relaksuje. 

 

MASAŻ IZOMETRYCZNY  

 

Stosowany jest w rehabilitacji w stanach po częściowym unieruchomieniu kończyn (tam, gdzie nastąpił częściowy zanik lub osłabienie mięśnia) – najczęściej po urazach, złamaniach lub dłuższej rekonwalescencji. W modelowaniu ciała wykorzystuje się go również jako masaż wyszczuplający poprzez redukcję podskórnej tkanki tłuszczowej oraz masaż przyczyniający się do wzrostu masy i siły mięśniowej. Polega na intensywnym masowaniu mięśni podczas skurczu izometrycznego (napięcie mięśni bez wykonywania ruchu w stawie, czyli bez skracania długości mięśnia). Masaż ten bazuje na założeniach fizjologii wysiłku fizycznego i jest bardzo korzystny dla osób nieuprawiających sportu. 

 

MASAŻ SEGMENTARNY 

 

Jest oparty na powiązaniach nerwowych istniejących między pewnymi obszarami skóry, tkanki podskórnej, mięśniowej, a także naczyniami i narządami wewnętrznymi unerwianymi z tego samego segmentu rdzenia kręgowego. Powiązania te powodują, że procesy chorobowe narządu lub tkanki wywołują zmiany w odpowiedniej tkance mięśniowej, podskórnej i na powierzchni skóry. Oddziałując masażem na skórę, tkankę podskórną i mięśnie w odpowiednim segmencie zmienionym odruchowo, można wpłynąć leczniczo na powiązane z nim chore narządy.  

 

MASAŻ SPORTOWY  

 

Masaż sportowy przedstartowy, postartowy, międzystartowy oraz leczący kontuzje. Poprawia wydolność organizmu przyśpiesza regenerację powysiłkową i likwiduje bóle powysiłkowe. Stosowany systematycznie pozwala na wykonywanie większych obciążeń bez przeciążania organizmu oraz na osiąganie lepszych wyników sportowych. Zdecydowanie przyśpiesza dochodzenie do pełnej sprawności i zmniejszenia dolegliwości bólowych po doznanych kontuzjach. Przy wczesnych interwencjach daje rewelacyjne rezultaty.  

 

MASAŻ RELAKSACYJNY 

 

Likwiduje zmęczenie psychiczne i fizyczne, rozluźnia mięśnie, usuwa blokady, poprawia nastrój i samopoczucie, zwalcza bóle głowy. 

 

MASAŻ TWARZY 

 

Masaż twarzy ma przede wszystkim działanie profilaktycznie. Jego głównym celem jest utrzymanie skóry i mięśni w stanie elastyczności oraz zapobieganie powstawaniu zmarszczek. W masażu twarzy stosowane jest stopniowanie ruchów od łagodnych, wprowadzających do coraz silniejszych, aż do punktu kulminacyjnego, po którym natężenie masażu stopniowo spada. Taki masaż daje uczucie lekkiego rozgrzania, rozluźnienia i odprężenia, a twarz staje się spokojniejsza, jakby wygładzona. Natężenie masażu, czas jego trwania, ilość i rodzaj ruchów uzależnione są od elastyczności skóry, stopnia napięcia mięśni, grubości podściółki tłuszczowej oraz grubości skóry.