Rozmiar czcionki

GASTROSKOPIA

 

 

Gastroskopia jest badaniem pozwalającym lekarzowi na bezpośrednie oglądanie śluzówki żołądka, odźwiernika i dwunastnicy. Badanie przeprowadza się przy użyciu endoskopu-elastycznej rurki z kamerą wizyjną pozwalającą na przekazanie obrazu z wnętrza przewodu pokarmowego na monitor. Ważną zaletą endoskopu jest możliwość w toku jednego zabiegu zarówno ocenienia stanu śluzówki, jak i pobrania do dalszego badania niewielkiego wycinka tkanki budzącej podejrzenie zmian chorobowych.

 

CZAS BADANIA

Czas badania jest indywidualnie zmienny – przeciętnie wynosi około 5-10 minut.

 

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA DO BADANIA

  • Na 8 godzin przed badaniem nie należy spożywać pokarmów.
  • Na 4 godziny przed badaniem nie należy spożywać napojów, palić papierosów, żuć gumy.
  • U pacjentów obciążonych ryzykiem, w tym u osób ze sztucznymi zastawkami serca, po przebytym zapaleniu wsierdzia, z protezą naczyniową lub ze znacznie obniżoną liczbą krwinek białych bezpośrednio przed badaniem może być niezbędne podanie antybiotyku. Decyzję o konieczności i sposobie podania antybiotyku podejmuje lekarz kierujący na badanie.
  • Badanie nie może być wykonane bez pisemnej zgody pacjenta. Przed badaniem należy wyjąć protezy zębowe.  

 

PRZEBIEG BADANIA 

Przed wprowadzeniem endoskopu lekarz bądź pielęgniarka znieczula gardło poprzez użycie odpowiedniego środka znieczulającego w sprayu. Skupienie się na spokojnym, głębokim oddychaniu ułatwia złagodzenie nieprzyjemnych objawów (np. takich jak odbijanie) występujących podczas badania. Właściwy rytm oddechu sprawia, że badanie jest łatwiejsze do zniesienia dla pacjenta i pozwala lekarzowi na dokładniejsze zbadanie przewodu pokarmowego. 

 

PO BADANIU 

  • Przez jedną godzinę po badaniu nie należy spożywać pokarmów i napojów oraz palić.  

 

BADANIE W ZNIECZULENIU OGÓLNYM – ”ŚPIĘ I NIC NIE CZUJĘ” 

  • Badanie można również wykonać w znieczuleniu analgosadacja – jest to dożylne podanie leków z udziałem lekarza anestezjologa. Pacjent po podaniu środka usypiającego zasypia na czas badania, jest to płytkie, bardzo bezpieczne znieczulenie.
  • Pokarmy i napoje należy spożywać dopiero od momentu wskazanego przez lekarza anestezjologa.
  • Po znieczuleniu pacjent nie powinien prowadzić pojazdów mechanicznych przez minimum 5 godzin.
  • Na badanie pacjent powinien zgłosić się z osobą towarzyszącą.  

 

ENDOSKOPIA